„Kulinarne potyczki” – rodzinny konkurs w Przedszkolu nr 3

Uczestnicy konkursu

Dnia 12.03.2015r. odbył się rodzinny konkurs kulinarny „Kulinarne potyczki’. Celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy dzieci przedszkolnych dotyczącej racjonalnego odżywiania, zapoznanie ze znaczeniem zdrowej żywności, pobudzenie wyobraźni oraz prezentacja talentów kulinarnych, promowanie wartości rodziny w życiu dziecka.

Uczestniczyli w nim rodzice i dzieci – czteroosobowe drużyny reprezentujące każdą grupę przedszkolną. Zadaniem drużyn było przygotowanie zdrowej potrawy (dania). Dania były oceniane przez komisję konkursową według określonych kryteriów: pomysłowość i kreatywność sporządzonych dań, walory smakowe potrawy, zgodność z celem konkursu – znaczenie zdrowej żywności w życiu dziecka, sposób podania, prezentacji potrawy, czystość i porządek na stanowisku po zakończeniu pracy, brak opóźnień w czasie pracy (na przygotowanie potrawy drużyny mały ok. 20 – 30 min.). W skład komisji konkursowej wchodzili Pani Grażyna Grądzka – Skarbnik Miasta Sokołów Podlaski, Pani Ewa Wyszomierska – główna kucharka naszego przedszkola, Pan Piotr Pawluk – rodzic. Natomiast przewodniczyła komisji Pani Jolanta Krysiak – Dyrektor naszego przedszkola. Zarówno rodzice jak i dzieci z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali swoje potrawy z przyniesionych produktów. Dzieci kroiły warzywa i owoce, wyciskały sok. Chętnie opowiadali także o tym, co robią i o tym jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw przez każdego z nas. Na stole pojawiła się sałatka, zdrowe kanapki i babeczki z maki orkiszowej, kolorowy sok ze świeżych owoców i warzyw, szaszłyki owocowe w koszyczku z arbuza, roladki z kolorowych naleśników, myszki z jajek i biedronki z pomidorków koktajlowych oraz wielowarstwowy deser owocowy. Przygotowane potrawy mieniły się kolorami i zachwycały smakiem. Komisja konkursowa miała bardo trudne zadanie z wytypowaniem zwycięzcy, dlatego postanowiła przyznać wszystkim uczestnikom pierwsze miejsce.

W nagrodę dzieci i rodzice otrzymali dyplomy, pamiątkowe statuetki, sok i świeże owoce w koszyczkach oraz drobne upominki. Organizatorzy I. Kucharek i B. Rosak skierowały również serdeczne podziękowania dla komisji. W świat owoców i warzyw wprowadziło nas przedstawieni teatralne ” Owoce i warzywa” oraz inscenizacja piosenki „Witaminki” w wykonaniu dzieci z grupy Muchomorki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie i ogromne zaangażowanie. Wspólne przeżywanie takich chwil daje zarówno rodzicom jak i dzieciom wiele radości.