Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza

Laureaci turnieju

Sokołowskie Towarzystwo Szachowe i Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizowali Turniej szachowy o Puchar Burmistrza Sokołowa Podlaskiego. Zawody odbyły się w niedzielę 14 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim.

Turniej ten był jedną z ostatnich imprez 590-lecia Sokołowa Podlaskiego. Zawody cieszyły się dużą popularnością i wzięło w nich udział 53 zawodników, reprezentujących Węgrów, Siemiatycze, Gdańsk, Siedlce i Sokołów Podlaski. Turniej był rozgrywany na dystansie 9 rund po 15 minut na zawodnika. Poziom rozegranych partii, jak to w turniejach otwartych, był zróżnicowany. W Turnieju grali doświadczeni zawodnicy oraz 23 uczniów szkół podstawowych, którzy dopiero poznają tajniki królewskiej gry. Szachiści grali o nagrody ufundowane przez Urząd Miasta.

Walka, szczególnie na pierwszych szachownicach, była bardzo zacięta walka, co sprawiło, że sędziujący zawody Józef Flaziński musiał rozstrzygać wiele nietypowych sytuacji. Zwycięzcą został szachista siedleckiego „Skoczka” Andrzej Czapla, który siedem partii wygrał i dwie zremisował i jako jedyny nie poniósł w turnieju porażki. Drugie miejsce z dorobkiem 7,5 pkt. Zajął klubowy kolega zwycięzcy, Adam Łukasik. Na trzecim miejscu uplasował się sokołowianin, Radosław Dudek, który zdobył 7 pkt. W kategorii juniorów do lat 18 wygrał Rafał Giers z Węgrowa przed Michałem Cichowskim z Sokołowa i Mateuszem Pietruczanisem (Węgrów). W grupie juniorów do lat 12 całe podium zajęli zawodnicy PUKS „Fides” Węgrów: Jakub Żurawicki, Krzysztof Nasiłowski i Tomasz Orzełowski. Nagrodę dla najlepszej zawodniczki otrzymała Gabriela Izdebska z Kotunia. Najmłodszym zawodnikiem był Dawid Skwierczyński z Sokołowa, a najstarszym Andrzej Dzienisiuk z Siemiatycz. Różnica wieku – 70 lat. Nagrody zawodnikom w imieniu burmistrza Bogusława Karakuli wręczyli wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Sławomir Wróblewski i prezes STSz-u Józef Flaziński. Mimo pokaźnej liczby juniorów (33), organizatorzy postarali się o to, by wszyscy otrzymali nagrody lub upominki.