„Leśne Dziwadło” z Leśnej Krainy

Prace konkursowe

Miejskie Przedszkole nr 4 Leśna Kraina we współpracy z Nadleśnictwem Sokołów zorganizowało Rodzinny Konkurs Przedszkolny pt; „Leśne Dziwadło” w ramach realizacji zadania „Mali przyjaciele lasu-Program edukacyjny”. Celem konkursu było ukazanie możliwości wykorzystania materiałów przyrodniczych, kształtowanie postaw ekologicznych w obcowaniu z przyrodą, wyrabianie nawyków artystycznych, rozbudzanie twórczej inwencji dzieci i rodziców, a także integracja środowiska rodzinnego i przedszkolnego.

Pomysłowość i kreatywność przedszkolaków i ich rodziców przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Wśród prac konkursowych znalazły się prace wykonane z różnorodnego materiału przyrodniczego, takiego jak: szyszki, żołędzie, kasztany, liści, jarzębiny,  huby,  siana, drewna, mchu, suszonej trawy, gałązek drzew itp. Każda praca była wyjątkowa i wzbudzała zachwyt. Uważamy, iż czas, który dzieci z rodzicami wspólnie spędzili przy gromadzeniu materiałów i wykonaniu „Leśnego dziwadła”, jest bezcenny i nie podlega on ocenie w kategoriach wygranych i przegranych.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w Leśnej Krainie dnia 18. grudnia 2014r. Swoją obecnością zaszczycili nas: przedstawiciel Nadleśnictwa Sokołów Pan Jerzy Tomczuk oraz rodziny przedszkolne biorące udział w konkursie. Zgromadzonych gości przywitała Pani Dyrektor Ewa Zakrzewska, która nie kryła swojej wielkiej radości z licznego udziału w konkursie.

Pani dyrektor poinformowała zebranych, iż Leśna Kraina realizuje zadanie „Mali przyjaciele lasu-Program edukacyjny dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji”, w kwocie 13.679,00zł”

W świat przyrody wprowadziły nas dzieci z grupy „Wiewiórki” i „Krasnale”, które pod kierunkiem Pani Moniki Hilaruk, Pani Małgorzaty Steć i Pani Żanety Wojtczuk przygotowały piękną część artystyczną.

W pracach komisji konkursowej uczestniczyli: Pan Jerzy Tomczuk i pan Paweł Tomasiak z Nadleśnictwa Sokołów, pani Katarzyna Jadczu – historyk, plastyk oraz pani Małgorzata Steć- MP4. Miło nam poinformować, iż I miejsce zajęła Zuzanna Połosa z rodziną, II miejsce – Karolina Przyborowska z rodziną, a III miejsce – Nikola i Adrian Konik z rodziną. Atrakcyjne nagrody rzeczowe w postaci 2 aparatów fotograficznych i tableta zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach realizacji zadania „Mali przyjaciele lasu – Program edukacyjny”. Ponadto wszystkim uczestnikom konkursu komisja przyznała wyróżnienia ufundowane przez Nadleśnictwo Sokołów i Leśną Krainę.

Wielką niespodziankę dla wszystkich uczestników konkursu przygotowali pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 4 Leśna Kraina. Tego dnia odbyły się również zajęcia otwarte i warsztaty przyrodnicze dla dzieci i rodziców. Podczas spotkania z panem leśniczym zastanawialiśmy się jak możemy pomóc zwierzętom podczas zimy. Są takie zwierzęta, które zasypiają na zimę, są to niedźwiedzie, jeże, żabki (które zasypiają na dnie stawu pod listkami), borsuki… Ale są też i takie, które nie śpią i muszą sobie radzić z takimi przeszkodami i zagrożeniami jak zima. Zajączek nie zasypia na zimę, przed przyjściem zimy wymienia letnie futerko na zimowe. Jest mu bardzo ciężko podczas zimy, ma krótkie nóżki i żeby przeskoczyć zaspę śniegową potrzebuje dwa razy tyle siły, co podczas zwykłego skoku po trawce. Pan Jerzy Tomczuk uwrażliwił wszystkich na potrzebę dokarmiania ptaków w okresie zimy. Omówieł budowę karmników dla ptaków, co najbrdziej  lubią jeść zimą oraz przekazał dla przedszkolaków gotowe karmy aby mogli sami dokarmniać patki z naszych karmników. Pan Jurek powiedział również, że jak już minie zima i przyjdą wiosenne dni, to ptaszki, którym pomogliśmy zimą odwdzięczą nam się pięknym śpiewem i będą nam śpiewać całe lato.

Następnie rodzice wraz z dziećmi mieli okazję wykazać się inwencją twórczą podczas dekorowania domków dla ptaszków dofinansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zakupiono 105 karmników dla wszystkich przedszkolakow z leśnej krainy. Piękne prace stały się ozdobą przedszkolnego korytarza.

„Mali przyjaciele lasu-Program edukacyjny dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji”, w kwocie 13.679,00zł”