Święto Niepodległości

Uczestnicy Biegu Niepodległości

11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W naszym mieście uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele Św. Jana Bosko o godzinie 12.00.

O godzinie 13.00 przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, a o godzinie 14.00 odbył się V Bieg Niepodległości.

Wystąpienie Burmistrza Miasta pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego: 

Szanowni Państwo,

11 listopada to jedna z najważniejszych, symbolicznych dat w historii Polski. W tym dniu w 1918 roku, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita ponownie zaistniała na mapie Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowywanych pod zaborami. Pokolenia własną krwią okupiły marzenie o wolnej i niepodległej Ojczyźnie, która – wymazana z mapy świata – wciąż żyła w sercach. Nieustannie tliła się nadzieja, podsycana przez Chopina, Mickiewicza, Słowackiego i Norwida, którzy Polakom i całemu światu nie pozwalali zapomnieć. Mimo długiej niewoli, naród trwał przy polskości, nie podporządkowując się obcej władzy i kulturze. 11 listopada 1918 roku oczekiwanie dobiegło końca: rządząca Królestwem Polskim Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem, a trzy dni później pełnię władzy, Józefowi Piłsudskiemu. Radość z odzyskanej niepodległości był wielka. W 1937 roku rocznicę tych wydarzeń ustanowiono świętem narodowym, odtąd obchodzonym niezmiennie, mimo wszystkich zakrętów, jakie gotowała jeszcze Polsce i Polakom historia.

Kilka dni temu świętowaliśmy 25. rocznicę zburzenia muru berlińskiego. To wydarzenie, jedno z najważniejszych w nowożytnej historii, nie byłoby możliwe bez polskiego zrywu Solidarności. Dzięki przywiązaniu do wolnej i niepodległej Polski zarówno my, jak i wiele innych narodów może żyć w wolnej, zjednoczonej Europie. Dziś każdy z nas może swobodnie wyrażać poglądy i w uczestniczyć w życiu publicznym demokratycznego państwa. Marzenie wielu pokoleń stało się codziennością tak oczywistą, że nie zawsze ją dostrzegamy. Szanowni Państwo! Wolność nie została nam dana. Wywalczono ją ofiarą krwi naszych rodaków na przestrzeni dziejów i na polach walki rozsianych po całym świecie. Musimy o tym pamiętać szczególnie teraz, gdy odradzają się imperialne ambicje sąsiada ze wschodu. Naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, by ta ofiara nie poszła na marne.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości życzę nam wszystkim mądrego korzystania z daru wolności i umiejętności zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów dla dobra kraju i naszej społeczności lokalnej.