„Puste noce” – film i koncert w SOK

Plakat informacyjny

20 listopada 2014 o godz. 17:00 w sali widowiskowej SOK odbędzie się prezentacja filmu dokumentalnego „Puste noce” w reżyserii Witolda Brody. 

Po filmie odbędzie się koncert w wykonaniu Witolda Brody, Wawrzyńca Dąbrowskiego oraz Bartosza Izbickiego. Wstęp wolny.

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego o Pustych Nocach; jest to obrzęd sprawowany wokół zmarłej osoby, w którym uczestniczy rodzina, przyjaciele i znajomi. W domu zmarłego przez dwie noce słychać śpiewy i modlitwy mające pomóc duszy w przejściu do innego świata. Ten czas jest wyjątkowy, bo nie jesteśmy już tu, ale jeszcze nie tam. Kultura barokowa stworzyła na ten temat potężną literaturę religijną oraz pieśni. Z jaką mocą wtargnęła ona w życie duchowe naszego kraju, możemy się przekonać dziś jeszcze np. na Mazowszu, gdzie obrzęd Pustych Nocy jest nadal kultywowany. To ostatni moment, żeby usłyszeć wielkiej urody barokowe pieśni znane w miastach jedynie historykom literatury i etnomuzykologom, zobaczyć nocne czuwania.

Film „Puste noce” jest opowieścią o takim właśnie niesamowitym świecie, który jest tak blisko, a tak mało o nim wiemy. Autorzy nie pokazują wsi idyllicznej, nie kolorują ani nie pudrują; liczy się autentyczność i współczesny kontekst. Filmowane obrzędy i bohaterowie filmu pochodzą ze wsi północnego Mazowsza: Turzy Wielkiej, Krępy, Rumoki.

Film zostanie poprzedzony komentarzem autora – Witolda Brody; skrzypka, który od ponad dwudziestu lat z powodzeniem zajmuje się badaniem polskiej kultury tradycyjnej. Po filmie odbędzie się koncert, w którym usłyszą Państwo pieśni o śmierci, o rzeczach ostatecznych, do Świętych Pańskich, opowieści dziadowskie. repertuar pochodzi z XVII – XVIII wieku. Tworzyli go poeci, organiści, zakonnicy, a do dzisiejszych czasów przechowywali chłopi. Melodie to często dawne tańce – chodzone, polonezy, mazury. Przywołują obrazy „tańców śmierci”, niekoniecznie w minorowym nastroju. Muzycy wykonają je z towarzyszeniem instrumentów z epoki: liry korbowej, portatywu, organów, skrzypiec, basów.