Jan Nowicki na inauguracji w SUTW

Jan Nowicki

9 października 2014 o godz. 17:00 w Galerii SOK odbędzie się niecodzienne wydarzenie – uroczysta inauguracja roku akademickiego W Sokołowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Gościem wieczoru będzie znakomity aktor Jan Nowicki. Serdecznie zapraszamy!

Jak na inaugurację akademicką przystało, będzie chóralne odśpiewanie Gaude Mater Polonia i Gaudeamus Igitur. Z okazji inauguracji SUTW Sokołowski Ośrodek Kultury będzie gościć Jana Nowickiego, znakomitego polskiego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego. Jan Nowicki jest także autorem książki „Białe walce”, którą będzie można zakupić na spotkaniu 9 października.
„Białe walce” to historia piątki emerytów , którzy jadą  do Ciechocinka pociągiem Tanich Linii Kolejowych. Spędzają tam szalony miesiąc. Później już nie wracają do domu, tylko idą w stronę horyzontu” – tak o swojej książce mów Jan Nowicki. Nowa publikacja, pełen uroku tekst z pogranicza eseistyki i beletrystyki obyczajowej, nosi cechy wcześniejszego pisarstwa Jana Nowickiego – przepojonego zadumą nad człowiekiem, ciepłem i humorem. Lektura,  można powiedzieć, obowiązkowa dla miłośników ciekawej literatury, a także
miłośników – i miłośniczek – Jana Nowickiego!
Jan Nowicki, legenda polskiej sceny teatralnej oraz znakomity aktor filmowy. Wielka osobowość, autorytet dla młodego pokolenia ludzi teatru i filmu. Zagrał w ponad 240 filmach, a najbliższe jego sercu są: „Niepochowany”, „Wielki Szu”, „Magnat”, „Spirala” i „Sanatorium pod Klepsydrą”. Wiadomo, że przez ponad 30 lat jego teatralna kolebką był Stary Teatr w Krakowie, na deskach którego zagrał dziesiątki ról, a kreacje Stawrogina w „Biesach”, Rogożyna w „Natalii Filipownej”, Artura w „Tangu”, Księcia Konstantego w
„Nocy listopadowej” przeszły do historii teatru polskiego. Jak sam twierdzi, właśnie te role pozwalają mu dzisiaj przyznać z odsłoniętą przyłbicą, że słusznie poświęcił czas, by uprawiać zawód aktora, choć do końca nie jest przekonany, czy powinien to robić. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, a wśród nich Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi oraz Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.