„W kręgu Wieniawskiego” – recital Joanny Maklakiewicz

8 maja o godz. 18:00 w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się recital fortepianowy Joanny Maklakiewicz pt. „W kręgu Wieniawskiego”. „W kręgu Wieniawskiego” to także tytuł płyty Joanny Maklakiewicz z utworami Edwarda Wolfa, kompozytora, który był wujkiem Henryka i Józefa Wieniawskich.

Edward Wolff to mniej znany do tej pory kompozytor żyjący w XIX wieku. Jego siostra Regina Wolff była matką Henryka i Józefa Wieniawskich. Dzięki jego wsparciu obaj muzycy mogli studiować w Paryżu. Pierwsze w świecie nagrania płytowe tego kompozytora przynosi właśnie wydana przez Fundację Piotra Janowskiego płyta „W kręgu Wieniawskiego Edward Wolff”. Nagrała ją pianistka Joanna Maklakiewicz, która tak mówi, dlaczego sięgnęła po tego kompozytora:
„-Zainteresowałam się Wolffem, ponieważ zobaczyłam nuty i stwierdziłam, że są to utwory ciekawe pod względem artystycznym, merytorycznym i emocjonalnym. Dotyczą kręgu Wieniawskiego, a więc moich zainteresowań. Dlatego je nagrałam.”
JOANNA MAKLAKIEWICZ, pianistka, absolwentka Liceum im. Gnessinych w Moskwie oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pochodzi ze znanej rodziny polskich artystów. Pracuje w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na stanowisku adiunkta. Prowadzi też działalność dydaktyczną w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W dorobku artystycznym ma wiele recitali z polską muzyką fortepianową XIX wieku, a także koncertów kameralnych, na których prezentowała bardzo szeroki repertuar – od XVIII wieku do współczesności. Koncertowała w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Brała udział w licznych festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. Festiwal Duetów Fortepianowych (Litwa), Festiwal Muzyki Współczesnej (Ukraina), Chamber Music Days oraz Sommersymfoni (Norwegia). Prowadziła kursy mistrzowskie w Polsce, Japonii, Norwegii i Szwajcarii.