Marina Abramovic – artystka obecna

Kadr z filmu

Dyskusyjny Klub Filmowy „Zbyszek” zaprasza na kolejne spotkanie, na którym przedstawimy film dokumentalny w reż. Matthew Akers’a pt. „MARINA ABRAMOVIĆ – ARTYSTKA OBECNA”.

Spotkanie odbędzie się 16 stycznia 2014 o godz. 18:00 w lokalu dawnej „Niespodzianki” (budynek SOK). Gośćmi spotkania będą Maja Pałuska – historyk sztuki oraz Marcin Sutryk – artysta malarz.
Marina Abramović to ikona body artu i performance’u – jest supergwiazdą świata sztuki. Córka jugosłowiańskich partyzantów, od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, a widzów/uczestników swoich dzieł wprowadza w różne stany emocjonalne. Artystka konsekwentnie redefiniuje to, czym jest i czym może być sztuka współczesna, a jej narzędziem jest własne ciało, którego granice i wytrzymałość bezwzględnie testuje.
„Artysta, który już za życia stał się ikoną, powinien mieć się na baczności. Na początku ktoś taki burzy pomniki. Potem zaczyna je stawiać. Z Mariną Abramovic jest inaczej, bo choć „babcia performance’u” mogłaby już odpuścić i żyć własną legendą, to wciąż nie podnosi nogi z gazu. Przesuwając granice tego, co w sztuce dozwolone i tolerowane, Serbka nie czuje potrzeby nadbudowywania swojej artystycznej strategii zabiegami mitotwórczymi. Wie doskonale, że zrobi to za nią zarówno jej środowisko, jak i publiczność.” –
Michał Walkiewicz dla filmweb.pl
„Artystka obecna” to na poły biografia, na poły zapis nowego performance’u w nowojorskim Muzeum Sztuki Współczesnej. Zarówno tę pierwszą, jak i drugą sferę w pełni kontroluje Abramovic, która wydaje się nie pasować do dość ckliwej i czołobitnej narracji Akersa. Wrażenia płynące z ich starcia są jednak ciekawe – tak jakby każde z nich chciało obronić swoją „działkę” (Akers – dramaturgiczny i narracyjny żywioł kina, Abramovic – estetyczną „czystość” swojego performance’u).
Wstęp: 12 zł/ 10 zł. – ulgowe. Do nabycia również karnety na trzy spotkania w cenie 30 zł/24 zł.