Nagłówki

Akcja „Ćwiczyć każdy może” w Przedszkolu nr 2

Nauczyciele rozpoczynający akcję

Minister Edukacji Narodowej ogłosił rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu. Przedszkole nr 2 przyłączyło się do tej akcji wprowadzając, dostosowany do potrzeb dzieci, projekt edukacyjny oparty na aktywności fizycznej oraz zdrowym żywieniu.

Regularne uprawianie sportu, w połączeniu ze zdrowym żywieniem, jest warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia na wszystkich etapach życia człowieka – powiedział Tadeusz Sławecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej otwierając spotkanie inaugurujące Rok Szkoły w Ruchu. Mając na uwadze te słowa Przedszkole nr 2 również przyłączyło się do akcji „Ćwiczyć każdy może” pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch” i zaplanowało szereg ciekawych zajęć związanych z aktywnością fizyczną dla przedszkolaków.

 

W czwartek 16 stycznia 2014 r. miało miejsce uroczyste otwarcie projektu edukacyjnego. Gościem była Lidia Chojecka – polska lekkoatletka, wychowanka MKS Pogoń Siedlce, specjalistka od biegów średnich i długich (1500 m i 3000 metrów), która razem z Anną Jesień objęła projekt honorowym patronatem. W imieniu rodziców zagościła również Olga Rusinek – nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 1 w Sokołowie Podlaskim. Dzieci i nauczyciele złożyli ślubowanie, w którym zdeklarowali chęć podjęcia nowych wyzwań związanych z ruchem, a także dbałość o odpowiedni dobór posiłków. Pomocą dla nich ma stać się Paszport do zdrowia mądrego przedszkolaka, w którym monitorowane będą wykonane zadania sprzyjające zdrowiu. Należą do nich: picie wody zamiast gazowanych napojów, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, ćwiczenia fizyczne oraz posiłki składające się z warzyw i owoców.

W ramach podejmowanych działań na rzecz Roku Szkoły w Ruchu MEN chce zwrócić uwagę  rodziców i nauczycieli między innymi na:

  • uświadomienie uczniom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia WF, lecz każda aktywność fizyczna, podejmowana w ciągu dnia;
  • konieczność zaplanowania w ciągu dnia czasu na naukę i czasu na aktywny wypoczynek, w celu zachowania zdrowego i higienicznego trybu życia;
  • związek między aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem, a zdrowiem, dobrą kondycją i dobrym samopoczuciem;
  • uświadomienie uczniom, że aktywny tryb życia jest drogą do osiągania życiowych sukcesów, pozwala zwiększyć wiarę w siebie i we własne możliwości;
  • podkreślenie roli nauczycieli wychowania fizycznego jako ważnych animatorów życia szkolnego oraz ich roli w procesie edukacji zdrowotnej i wychowania młodych ludzi.

Nauczyciele z dwójki są przekonani, że wspólnie z rodzicami uda im się zarazić dzieci miłością do aktywnego spędzania wolnego czasu, a tym samym wpłynąć na prawidłowy rozwój swoich podopiecznych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego pięknego wydarzenia!