DKF zaprasza na film o sile wyobraźni

Plakat promocyjny

12 grudnia 2013 o godz.18:00 DKF „Zbyszek” przedstawi znakomity film w reżyserii ANDRZEJA JAKIMOWSKIEGO pt. „IMAGINE”. Gościem spotkania będzie Pan STANISŁAW BADEŃSKI – Dyrektor Szkoły Podstawowej i Gimnazjum dla Niewidomych w Laskach, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

„Imagine” to film o tym, jak patrzeć, żeby zobaczyć. To nie jest film o niepełnosprawności. Ani o ułomności. To film o tym, którzy często widzą więcej od nas, chociaż są… niewidomi. O tych, którzy słyszą to, co my zazwyczaj przegapimy. Film o sile wyobraźni i o tym, że warto chcieć.”
Beata Sadowska
Międzynarodowa koprodukcja „Imagine”, mająca światową premierę na festiwalu w Toronto, to wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego historia Iana (Edward Hogg, podziwiany w ostatnim obrazie Rolanda Emmericha „Anonimus”), charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa (Alexandra Maria Lara, pamiętna odtwórczyni roli Traudl Junge, osobistej sekretarki Hitlera w filmie „Upadek”). Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana, Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności.