Młodzież z Łotwy w Sokołowie

Goście z Łotwy w Urzędzie Miasta

W dniach 28 – 31 października w Publicznym Gimnazjum nr 2 gościła dwunastoosobowa grupa uczniów z zaprzyjaźnionego Jekabpils na Łotwie wraz z opiekunami.

W programie tego krótkiego pobytu w naszym mieście był udział łotewskiej młodzieży w zajęciach lekcyjnych w PG 2, wizyta w Urzędzie Miasta i Urzędzie Stanu Cywilnego, zwiedzanie sokołowskich zakładów mięsnych i poznawanie miasta. W środę na gości i grupę uczniów PG 2 czekała dodatkowa atrakcja – wycieczka do Warszawy. Jej uczestnicy byli w Łazienkach, na Starym Mieście i w Centrum Nauki Kopernik. Warto dodać, że tłumaczem grupy była Beata, absolwentka szkoły w Jekabpils, obecnie uczęszczająca do Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego. Beata kilka lat temu uczestniczyła w podobnym wyjeździe do Sokołowa i postanowiła tutaj kontynuować naukę.
Dyrekcja szkoły składa serdeczne podziękowania rodzinom, które gościły młodzież z Łotwy oraz pracownikom szkoły za pomoc w realizacji programu pobytu.
Jekabpils i Sokołów Podlaski od początku lat 90 łączy umowa o partnerstwie, wynik starań tamtejszych Polaków, którzy podjęli działania związane z utworzeniem w Jekabpils polskiej szkoły. Obecnie nie funkcjonuje już szkoła polska, a w Państwowym Gimnazjum w Jekabpils nieliczni uczniowie mają możliwość nauki języka polskiego. Pomimo, że od kilku lat władze państwowe mniejszą wagę przywiązują do wspierania Polaków na Wschodzie, to samorządy Jekabpils i Sokołowa Podlaskiego nadal utrzymują ścisłe kontakty.
J.O.