Miasto Sokołów Podlaski w projekcie Szlachetna Paczka

Plakat promocyjny

Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, Radni Rady Miejskiej w Sokołowie Podlaskim oraz pracownicy Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim wesprą rodziny z naszego miasta w ramach projektu Szlachetna Paczka.

Miasto już nie pierwszy raz pomoże rodzinom z Sokołowa Podlaskiego. Jednocześnie zachęcamy do włączenia się w projekt Szlachetna Paczka, gdyż czekających na pomoc z rejonu Sokołowa Podlaskiego jest około 30 rodzin.

Szlachetna Paczka jest ogólnopolskim projektem pomagającym rodzinom żyjącym w trudnej sytuacji materialnej – osobom starszym, samotnym, rodzinom dotkniętym nieszczęściem, chorobą, niepełnosprawnością, samotnym rodzicom i rodzinom wielodzietnym. Rejon Sokołów Podlaski jest jednym z blisko 500 jej rejonów. W każdym rejonie wolontariusze odwiedzają najbardziej potrzebujące rodziny w swoim otoczeniu, po czym przygotowują ich opisy, które zamieszczane są w systemie internetowym Szlachetnej Paczki. Dostęp do bazy opisów został otwarty 16 listopada. Osoba chcąca przygotować pomoc (paczkę) po wejściu na stronę internetową www.szlachetnapaczka.pl czyta opisy i wybiera rodzinę której chce pomóc. Zwykle darczyńcą nie jest tylko jedna osoba, ale całe rodziny, grupy przyjaciół, firmy, instytucje, czy też np. klasy szkolne. Weekend 7-8 grudnia to Finał Paczki – w tych dniach paczki dostarczane są do osób potrzebujących.

Projekt jest pomyślany tak, by pomoc odpowiadała na konkretne potrzeby, nie uzależniała, ale dawała siłę do działania i przezwyciężania beznadziei. Dzięki osobistemu spotkaniu z rodziną, wolontariusz poznaje ją i jest w stanie stwierdzić czy jest ona rodziną roszczeniową, której nie należy udzielać pomocy w postaci paczki, czy też jest to rodzina, dla której Szlachetna Paczka może być prawdziwym wsparciem, pokrzepieniem i impulsem dla zmiany.

W projekcie Szlachetna Paczka konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi – jest to element, który wyróżnia Szlachetną Paczkę spośród innych akcji społecznych. Darczyńca zna historię rodziny, przyczynę jej trudnej sytuacji i listę najistotniejszych potrzeb. Wie, komu pomaga i wie również jak jego pomoc została przyjęta.