„Nieustraszeni pogromcy wampirów” w DKF „Zbyszek”

Plakat filowy

24 października (18:00) w lokalu dawnej „Niespodzianki” kolejne  spotkanie „Zbyszka”, a na nim „Nieustraszeni pogromcy wampirów” Romana  Polańskiego oraz spotkanie ze znakomitym  filmoznawcą i historykiem filmu  Andrzejem Kaweckim.

„Nieustraszeni pogromcy wampirów” to groteskowa opowieść o parze  śmiałków polujących na wampiry w śniegach Transylwanii. Ekscentryczny  profesor Abronsius to niestrudzony badacz i znawca wampirów, a jego  młody asystent Alfred pomaga mu w poszukiwaniach. W filmie niemało  jest  scen pozornie wywołujących strach, mających przerażać, ale  przerysowanie zarówno bohaterów jak i wątków wywołuje zamierzone  rozbawienie i podkreśla w ten sposób pastiszowo-groteskowy charakter  filmu. Jest to czwarty pełnometrażowy film Polańskiego, trzeci zrobiony za  granicą i jest parodią modnych w owym czasie horrorów produkowanych  przez brytyjską wytwórnię Hammer Studios.
„Nieustraszeni pogromcy wampirów” wyznaczają jeden z najważniejszych  momentów przełomowych w karierze Romana Polańskiego. Wraz z tym  filmem uznany już na Wyspach Brytyjskich reżyser z kraju zza  żelaznej  kurtyny otrzymał jednoznaczną przepustkę do Hollywood, gdzie  drzwi do  największych wytwórni stały dla niego otworem.  Charakterystyczne, że  tym razem sięgnął on po znacznie lżejszą  stylistykę niż w przypadku swych wcześniejszych obrazów, decydując się  na swobodny pastisz kina grozy.  Żadnej zabawy w psychodramę,  szokowania, jak choćby w przypadku  głośnego „Wstrętu” – „Bal  wampirów” (bo tak brzmiał pierwotnie tytuł obrazu) to kino rozrywkowe,  które ma być przyjemne i łatwe w odbiorze.  Jak czas pokazał – cel został osiągnięty w stu procentach. Już niebawem Polański triumfował ze swym „Dzieckiem Rosemary”.
Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/1426335037579645
Wstęp: 12 zł. / 10 zł uczniowski