„Jabłka Adama” w DKF „Zbyszek”

21 marca 2013 o godz. 17:00 w sali widowiskowej SOK odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Zbyszek”. Tym razem sokołowscy kinomaniacy przedstawią czarną komedię produkcji duńsko-niemieckiej w reżyserii Andersa Thomasa Jensena (Wolfgang, Wesele w Sorrento) pt. „Jabłka Adama”.

Spotkanie poprowadzi Pani Dorota Bartnik – polonista z sokołowskiego liceum i członkini Rady DKF „Zbyszek”, która wygłosi prelekcję i pokieruje dyskusją.
Zaczyna się jak lekka komedia obyczajowa. Po chwili sposób zachowania głównych bohaterów wprawia w osłupienie. Nie przestając się dziwić, gładko poddajemy się zmianie nastroju, bo film oscyluje wokół dramatu, by po chwili od nowa epatować czarnym humorem. Tak z grubsza wygląda konstrukcja „Jabłek Adama” Andersa Thomasa Jensena, w którym reżyser, biorąc na warsztat poważny temat, wybiera konwencję komedii, a całość ubiera w nietrudną do rozszyfrowania religijną symbolikę.
Na wiejską parafię, która jest miejscem resocjalizacji dla więźniów, trafia neonazista Adam. Na miejscu poznaje jeszcze dwóch przestępców odbywających tu karę, Araba – terrorystę i byłego tenisistę – alkoholika. Jednak najbardziej zdumiewająca postacią wydaje się być gospodarz – pastor Ivan. To właśnie między Ivanem a Adamem rozegra się wciągająca próba charakterów. Czy zły do szpiku kości człowiek może być niewrażliwy na bezinteresowne dobro?
Film zdobył nagrodę publiczności na Warszawskim festiwalu Filmowym.