Nagłówki

Inauguracja obchodów rocznicy Powstania Styczniowego

Pomnik ks. Brzóski

20. stycznia w sokołowskiej konkatedrze odprawiona została Msza Święta w intencji Poległych pod przewodnictwem Księdza Biskupa Antoniego Dydycza, inaugurująca sokołowskie obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Po nabożeństwie zebrani udali się pod pomnik Księdza Generała Stanisława Brzóski, gdzie złożono kwiaty. Głos zabrali kolejno: Burmistrz Miasta Bogusław Karakula, Wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski (patron honorowy sokołowskich obchodów) oraz Senator RP Waldemar Kraska.
Wystąpienie Burmistrza Miasta:
Ekscelencjo Księże Biskupie, Panie Marszałku, Szanowni Państwo,
 
Spotykamy się tu, by złożyć hołd bohaterom Powstania Styczniowego, które wybuchło na tych ziemiach 150 lat temu.
 
Znajdujemy się w historycznym centrum Sokołowa, pośrodku dawnego rynku – miejsca tętniącego życiem, gdzie w każdy czwartek tłumnie gromadzili się kupcy i ludność z całej okolicy. Jeden z tych czwartków, 23. maja 1865 roku, w szczególny i tragiczny sposób zapisał się w historii naszego miasta. Tego dnia, w tym właśnie miejscu, z rąk carskiego okupanta zginęli ks. Stanisław Brzóska, ostatni na tych ziemiach dowódca Powstania Styczniowego i jego oddany adiutant Franciszek Wilczyński.
 
Czas i miejsce kaźni wybrano nieprzypadkowo. Owianych legendą żołnierzy osądzono jak pospolitych przestępców i taką też mieli umrzeć śmiercią – powieszeni na oczach tłumu, w niesławie. Tak się jednak nie stało. Pod ustawione tu szubienice przyszło 10.000 ludzi po to, by jeszcze raz okazać głęboką cześć tym, którzy szli na stracenie, oddając życie za Polskę. A po publicznej egzekucji sława bohaterskiego kapłana rosła do tego stopnia, że czczony był już nie tylko jako bohater narodowy, ale niemal jak święty.
 
Sokołowski rynek stał się miejscem kultu religijnego i patriotycznego. W każdą rocznicę śmierci w tym miejscu mieszkańcy gromadzili się na modlitwę, składali kwiaty. Zwyczaj ten przetrwał wszystkie zawieruchy dziejowe i kultywowany jest do dnia dzisiejszego. Ufundowany w 1925 roku pomnik „Ku czci ks. Stanisława Brzóski i Jego Adiutanta” przypomina każdemu z nas o obowiązkach wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Z inicjatywy społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 im. Księdza Stanisława Brzóski i samorządu miejskiego, 29. maja 2008 u stóp pomnika Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył Księdza Generała najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej – Orderem Orła Białego.
 
Szanowni Państwo,
 
W tym dniu szczególnym dla podlaskiej ziemi, którą przemierzał z bronią w ręku oddział ks. Gen. Stanisław Brzóski, uczcijmy jeszcze raz jego zasługi dla suwerenności narodu polskiego.