Koncert Symfoniczny w Sokołowie

Koncert Symfoniczny

Długimi owacjami na stojąco dziękowała sokołowska publiczność Orkiestrze Symfonicznej oraz Chórowi Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Maestro Antoniego Wita za piękny koncert w konkatedrze w Sokołowie Podlaskim. Na to wydarzenie czekaliśmy wiele miesięcy.

Przygotowania trwały od jesieni ubiegłego roku, kiedy to zapadła decyzja, że jedyny na Mazowszu koncert symfoniczny, organizowany w 130 rocznicę urodzin i 75 rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego, odbędzie się w Sokołowie Podlaskim.
Przedsięwzięcie zaplanowane zostało i zorganizowane przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w ramach cyklu „Mazowsze w Koronie”. Cykl zainicjowano w 2001 roku z okazji 475 rocznicy inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego. Dzięki temu projektowi w kilkunastu miastach i miejscowościach w naszym regionie zaprezentowano prawie 100 koncertów symfonicznych i kameralnych, z udziałem wybitnych solistów, zespołów, orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów. W Sokołowie Podlaskim koncerty z cyklu „Mazowsze w Koronie” odbywają się od kilku lat w przestronnej i wyróżniającej się dobrą akustyką konkatedrze.
Po długich przygotowaniach w niedzielny wieczór 2 września 2012 r. w modernistycznej sokołowskiej świątyni zabrzmiała muzyka wybitnego polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego. W programie koncertu znalazły się fragmenty dramatu „Kniaź Patiomkin” na chór męski i orkiestrę, Koncert skrzypcowy nr 1 op. 51 oraz słynne „Stabat Mater” op. 53 na sopran, alt, baryton, chór mieszany i orkiestrę. A wystąpili wybitni polscy Artyści: Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją samego Maestro Antoniego Wita oraz Soliści: Aleksandra Kuls – skrzypce, Marta Boberska – sopran, Ewa Marciniec – alt, Jarosław Bręk – bas – baryton. Słowo o muzyce wygłosiła prof. Małgorzata Komorowska. Tak więc w koncercie wzięło udział 190 artystów!
To wyjątkowe wydarzenie zaszczyciło swoją obecnością wielu znakomitych gości. Wśród nich Jego Ekscelencja Ks. Biskup Antoni Pacyfik Dydycz, Senator RP Waldemar Kraska, Burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula, Dyrektor Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki Aleksandra Kielan, a także światowej sławy wybitne polskie skrzypaczki: prof. Wanda Wiłkomirska i prof. Kaja Danczowska. W wypełnionej liczną publicznością konkatedrze dzieł Szymanowskiego słuchali również liczni melomani z różnych miast Polski, których ściągnęła do Sokołowa Podlaskiego ranga i wyjątkowość wydarzenia. Tłumy Sokołowian zaś udowodniły, że muzyka poważna ma w naszym mieście wielu miłośników.
Dziękując Artystom za piękny i wzruszający koncert dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Maria Koc podkreśliła, że było to przedsięwzięcie bez precedensu, największy koncert w historii projektu „Mazowsze w Koronie” i największy w historii Sokołowa Podlaskiego. Mogłoby się wydawać, że taki koncert zabrzmi tylko w wielkiej sali koncertowej lub filharmonii. Sokołowska gala udowodniła, że świątynią sztuki może być także świątynia Boga, przy wsparciu i gościnności Jej gospodarzy, ogromnym i głębokim zainteresowaniu publiczności oraz zaangażowaniu organizatorów. A organizatorami wydarzenia byli: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, sokołowski Ośrodek Kultury oraz Parafia pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim. Koordynatorem festiwalu „Mazowsze w Koronie” jest Małgorzata Kalicińska.
Tegoroczny koncert „Karol Szymanowski – Wielkie dzieła” był wielkim sukcesem artystycznym i organizacyjnym. Jak podkreślała dyrektor Aleksandra Kielan, niewiele lokalnych ośrodków kultury podołałoby obowiązkom gospodarza w tak znakomity sposób, jak uczynił to Sokołowski Ośrodek Kultury. Ogromna forma i prestiż przedsięwzięcia zobowiązywały miejscowych organizatorów do wyjątkowej mobilizacji, wszak podjęcie tak wielkiej liczby tak znakomitych artystów, stworzenie im jak najlepszych warunków do występu i skuteczna promocja przedsięwzięcia nie należały do najłatwiejszych zadań. Starania dały jednak bardzo dobry rezultat i śmiało można powiedzieć, że tegoroczny koncert jako wydarzenie artystyczne nie tylko dał wiele radości mieszkańcom, ale też stał się znakomitą promocją miasta Sokołowa Podlaskiego.