XI Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne

Uczestnicy Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych

W dniach 23-26 maja 2012 odbyły się w Sokołowie Podlaskim XI Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne – Międzynarodowy Festiwal Kultur i Tradycji Krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

23-24 maja w sali widowiskowej SOK odbyły się Młodzieżowe Warsztaty Międzykulturowe z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” oraz gości: Zespołu „Bodrum Dans Kulubu” z Turcji, Zespołu „Ovcharska Pesen” z Bułgarii, Zespołu „Maksim Markovic” z Serbii oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka” z Żywca.
24 maja w Galerii DOM odbył się wieczór etniczny „Tatarzy Polscy”, poświęcony historii, kulturze i tradycjom Tatarów. W programie znalazło się, spotkanie z Muftim RP Tomaszem Miśkiewiczem, pokaz filmu dokumentalnego, prezentacja i degustacja kuchni tatarskiej, występ Tatarskiego Zespołu „Buńczuk” z Białegostoku.
25 maja w sali widowiskowej trwały prezentacje konkursowe zespołów folklorystycznych. Udział wzięli: Zespół „Bodrum Dans Kulubu” z Turcji, Zespół „Ovcharska Pesen” z Bułgarii, Zespół „Maksim Markovic” z Serbii, Zespół „Jasnica” z Białorusi, Zespół z Dubna/Ukraina, Zespół „Russkaja Piesnia” z miasta Kotielniki w Rosji, Tatarski Zespół „Buńczuk” z Białegostoku, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka” z Żywca, Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” z Sokołowa Podlaskiego. Tego samego dnia o godz. 18:00 Galowy Koncert Jubileuszowy  z okazji 10 – lecia pracy dał Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, który poprowadził Stanisław Jaskułka. Przed budynkiem SOK trwał Jarmark Sztuki Ludowej, Rękodzieła i Kuchni Regionalnej z udziałem twórców ludowych, rękodzielników, gospodyń wiejskich, a w nim – pokaz rzemiosł i degustacja potraw regionalnych.
Tego samego dnia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się spotkanie oficjalnych delegacji miast partnerskich. Na zaproszenie samorządu miasta Sokołów Podlaski wzięły w nim udział delegacje z Dubna, Jekabpils i Kotelników. W programie znalazły się prezentacje miast i dyskusja nad dalszą współpracą partnerską.
26 maja przed budynkiem SOK odbył się Koncert Plenerowy XI ENSF. W programie znalazł się spektakl dla dzieci, występy zespołów z Sokołowskiego Ośrodka Kultury, występy zespołów folklorystycznych z Turcji, Bułgarii, Serbii, Białorusi, Ukrainy i z Polski, koncert Zespołu „Podoba Mi Się”, koncert zespołu „Baciary”, pokaz i prezentacje Orkiestry Wielkich Bębnów – BIGGEST DRUM IN THE WORLD ARKESTRA. Całość poprowadził Stanisław Jaskułka.
Obszerne fotogalerie z wydarzenia znajdziecie na naszej stronie na Facebooku.
Więcej informacji na sok.sokolowpodl.pl.