Obchody święta niepodległości

Uczestnicy Biegu Niepodległości

Przy pięknej, słonecznej pogodzie świętowano w Sokołowie 93. rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystość pod pomnikiem i Sokołowski Bieg zgromadziły w tym roku wyjątkowo dużo mieszkańców.

Wystąpienie Burmistrza Miasta, Bogusława Karakuli:

Czcigodni Księża, Zacni Kombatanci, Harcerze, Młodzież, mieszkańcy Miasta 

Szanowni Państwo

11 listopada 1918 roku to dzień uhonorowania trwającej 123 lata drogi do wolności. Tyle lat minęło od złożenia korony przez ostatniego z polskich władców – Stanisława Poniatowskiego do czasu przekazania przez Radę Regencyjną władzy zwierzchniej nad armią ówczesnemu brygadierowi -Józefowi Piłsudskiemu. Była to droga bardzo długa i trudna, dlatego 11 listopada stał się dla nas Polaków symbolem zwycięstwa.

Naród nie poddał się dzięki sile autentycznego patriotyzmu, który wyróżniał polskie elity, polskich przywódców politycznych, żołnierzy i polskich intelektualistów.

Z okazji 93 rocznicy tego wydarzenia życzę, aby 11 Listopada był dla nas zawsze symbolem przyszłej Polski i przyszłego patriotyzmu.

Jak powiedział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej ś.p. Lech Kaczyński w jednym z ostatnich przemówień „Musimy budować nowy patriotyzm. Patriotyzm, który wpatrzony jest w przyszłość, ale który musi mieć korzenie w przeszłości. Musi mieć pamięć, bo nie ma patriotyzmu bez pamięci.” 

Prezydent Kaczyński – wielki duchem, wielki intelektem, wielki kulturą osobistą i wreszcie wielki charakterem, był i pozostał tym politykiem, który tę pamięć bez żadnych „zakrętów” i niedomówień uparcie i konsekwentnie odbudowywał, budował i dla niej zginął. Słowa te winny być dla nas Jego testamentem.

Dlatego odczuwam obywatelski obowiązek, aby dzisiaj stojąc w tym miejscu, u stóp symboli narodowych, wykrzyczeć niektórym współczesnym politykom – zostawcie krzyż w spokoju! Przestańcie wyśmiewać chrześcijańskie wartości! Nie mamy prawa udzielać przyzwolenia, choćby cichego na to, aby pseudopolitycy wprowadzeni na salony władzy, poczynając od Sali sejmowej zdjęli krzyże w szkołach, urzędach i instytucjach publicznych. 

Te i inne najświeższe wydarzenia z działalności publicznej polityków, którzy zwą się patriotami mogą budzić niepokój oraz obawy o wymiar przyszłej swobody obywatelskiej i suwerenności Ojczyzny.

Jak pisał Stanisław Wyspiański w „Weselu” – „Polska to jest wielka rzecz”. Wierni temu zawołaniu, a także walczącym o niepodległość pokoleniom synów i córek naszego Narodu mamy obowiązek pielęgnować pamięć, prawdę historyczną, tradycję i kulturę narodową oraz wiarę. 

Mamy również prawo i obowiązek modlitwy za Ojczyznę. Za to chcę wszystkim obecnym podziękować i prosić o zachęcenie innych do udziału w miejskich uroczystościach patriotycznych.

Szanowni Państwo

W trosce o zachowanie pamięci milionów ofiar niewoli, wszystkich walk zbrojnych i powojennego oporu przeciwko komunizmowi, w ubiegłym roku zapoczątkowaliśmy Bieg Niepodległości. Udział w Biegu jest publicznym wyrazem patriotycznych postaw oraz wdzięczności za to, że możemy żyć w wolnej, niepodległej Ojczyźnie.

Dziękuję Państwu za obecność i po części oficjalnej zapraszam na Start.

Po mszy w kościele Św. Jana Bosko i złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego, spod budynku Sądu Rejonowego wystartował II Sokołowski Bieg Niepodległości. Ulicami Księdza Bosco, Andersa, Orzeszkowej i Sadową (razem 1200 metrów) najpierw pobiegły dzieci, a później młodzież i dorośli. Ci drudzy mieli do pokonania dwa okrążenia.

W kategorii do lat 13 (1200 metrów) wystartowało 117 dzieci (43 dziewczęta i 74 chłopców). Wśród dziewcząt zwyciężyła Weronika Rucińska (SP 4) przed Olimpią Rosochacką (SP 4) i Karoliną Rudnicką (SP 1). Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Patryk Kocak (SP 2), drugi był Michał Skóra (SP 1), a trzeci Mateusz Jaszczuk (SP 2).

W kategorii „open” (2400 metrów) pobiegło 135 osób (35 kobiet i 100 mężczyzn). Wśród kobiet zwycięstwo odniosła Paulina Kurełek przed Klaudią Drabanek i Aleksandrą Kusiak. W kategorii mężczyzn wygrał Karol Wysokiński, przed Łukaszem Kosieradzkim i Marcinem Sidorzakiem. Najmłodszym uczestnikiem biegu był 6-cio letni Piotr Rosochacki, najstarszym jego dziadek, 58-letni Lech Rosochacki.