O Złote Pióro Księcia Ogińskiego

Laureaci turnieju

22 i 23 października w Hali sportowej Publicznego Gimnazjum nr 2 W Sokołowie Podlaskim odbył się I Międzynarodowy Turniej Tańców Polskich „O Złote Pióro Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego”. W turnieju uczestniczyły pary z 22 ośrodków z całej Polski, a także tancerze z Ukrainy.

„Mali Sokołowianie” biorą udział w turniejach organizowanych na terenie Polski już od blisko 3 lat. Nadszedł czas, aby takie wydarzenie miało miejsce w Sokołowie. I choć powiedzieć „Zróbmy turniej” jest o wiele łatwiej niż sfinalizować takie przedsięwzięcie, wszystko udało się nad wyraz dobrze. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski i Wójt Gminy Sokołów Podlaski. Niezaprzeczalny wkład w realizację turnieju mieli sponsorzy, Sokołowski Ośrodek Kultury, a przede wszystkim rodzice par turniejowych.
W sobotę, 22 października prowadzący Paweł Kryszczuk ogłosił uroczyste otwarcie turnieju uświetnione polonezem w wykonaniu 150 par. Zmagania tancerzy oceniali profesjonalni sędziowie z Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Festiwali i Sztuki Ludowej (PS CIOFF) w składzie: Jan Łosakiewicz – przewodniczący, dr Ryszard Teperek – sędzia ekspert, Krzysztof Szyszko – sędzia konsultant, Danuta Wojciechowska i Norbert Późniewski. Spośród ponad 300 tancerzy do finału zakwalifikowało się po 6 par w kategoriach wiekowych od I do IV B i od II do IV A. Po krótkich przemowach burmistrza Bogusława Karakuli i wójta Marcina Pasika rozpoczęły się finały kategorii B.”Martwi mnie to, że możemy nie podołać wymaganiom sędziów, tym bardziej, że teraz występujemy także w roli organizatorów.” – powiedziała tancerka Kasia Kołos. Biorąc pod uwagę to, że niektóre dzieci uczestniczące w turnieju często nie miały skończonych nawet 10 lat, na pytanie: jak chronić podopiecznych przed presją? – Kamil Zaliwski instruktor tańca Sokołowskiego Ośrodka Kultury, odpowiada: „Dzieci z zespołu już dawno pozbyły się tremy przed wystąpieniami publicznymi, ale turniej to co innego. Najważniejsze jest to, aby wiedziały, że tańczą przede wszystkim dla siebie, nie dla sędziów. Wystarczy jedna pomyłka, by nie przejść eliminacji, a stres ma zgubny wpływ na technikę tańca. Staram się tłumaczyć im, że tańczą, bo lubią, a ich osiągnięcia zaprocentują w przyszłości dając dużo satysfakcji.” Mimo wszystko było o co walczyć. Na zwycięzców czekały statuetki Złotego Pióra Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego, a także nagrody i upominki. W zmaganiach 11 kategorii wiekowych na podium stanęły aż 3 pary z ZPiT „Sokołowianie”. W finale kat. I Zuzanna Steć i Patryk Częścik zajęli III miejsce, w finale kat. II B Krystyna Sobieska i Kacper Tchórznicki zajęli I miejsce i w finale kat. II A Sylwia Radzikowska i Sebastian Wilk zajęli III miejsce. Sukcesu gratulowano przede wszystkim dzieciom, ale także dyrektorowi turnieju Iwonie Kopiwodzie, która jest także kierownikiem ZPiT „Sokołowianie” i Kamilowi Zaliwskiemu – instruktorowi tańca. W przerwach między finałowymi zmaganiami imprezę uświetniły występy takich zespołów jak: Formacji Tańca Towarzyskiego „Contra”, Black Code Dance Studio z Sokołowa Podlaskiego, ZPiT „Sokołowianie” i ZPiT UW „Warszawianka”. Na koniec rozegrał się także konkurs między zespołami „Karo Mazurowe” z Siemiatycz i „Karo Mazurowe” z Zamościa.
Całe wydarzenie pomogło w promocji tańców polskich wśród lokalnej społeczności. Nie mogłoby się jednak odbyć bez wsparcia patronów honorowych i sponsorów, a także każdej z odpowiedzialnych za organizację osób. Po przemowie i podziękowaniach ze strony dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury – Marii Koc, burmistrz ogłosił wpisanie turnieju do programu wydarzeń kulturalnych miasta i zaprosił wszystkich obecnych na II Międzynarodowy Turniej Tańców Polskich „O Złote Pióro Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego” już za rok.
Joanna Steć