Rocznica godziny „W”

Plakat powstańczy

Uprzejmie informujemy, że decyzją Burmistrza Miasta, Sokołów Podlaski przyłącza się do inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczącej nadania ogólnopolskiego charakteru obchodom 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Pragniemy, by w rocznicę godziny „W” na minutę zamarł ruch w całym kraju.

Instytut Pamięci Narodowej zwrócił się z prośbą do MSWiA oraz Wojewody Mazowieckiego o podjęcie decyzji administracyjnej, dotyczącej włączenia syren 1. sierpnia o godzinie 17:00. W tym dniu wywieszone też zostaną flagi narodowe na urzędach i w miejscach publicznych.
Powstanie Warszawskie, mimo lokalnego charakteru walk, niewątpliwie nie było wydarzeniem lokalnym, ograniczonym tylko do jednego miasta. Polskie Państwo Podziemne, które w dniu wybuchu Powstania zaczęło funkcjonować otwarcie na terenach zdobytych przez Powstańców, było legalna Rzeczpospolitą. Żołnierze Powstania walczyli nie tylko o Warszawę, stolicę wolnej Polski, ale przede wszystkim podjęli się ostatecznej próby boju o ocalenie całego kraju.