Rocznica godziny „W”

Uprzejmie informujemy, że decyzją Burmistrza Miasta, Sokołów Podlaski przyłącza się do inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczącej nadania ogólnopolskiego charakteru obchodom 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Pragniemy, by w rocznicę godziny „W” na minutę zamarł ruch w całym kraju.

Instytut Pamięci Narodowej zwrócił się z prośbą do MSWiA oraz Wojewody Mazowieckiego o podjęcie decyzji administracyjnej, dotyczącej włączenia syren 1. sierpnia o godzinie 17:00. W tym dniu wywieszone też zostaną flagi narodowe na urzędach i w miejscach publicznych.
Powstanie Warszawskie, mimo lokalnego charakteru walk, niewątpliwie nie było wydarzeniem lokalnym, ograniczonym tylko do jednego miasta. Polskie Państwo Podziemne, które w dniu wybuchu Powstania zaczęło funkcjonować otwarcie na terenach zdobytych przez Powstańców, było legalna Rzeczpospolitą. Żołnierze Powstania walczyli nie tylko o Warszawę, stolicę wolnej Polski, ale przede wszystkim podjęli się ostatecznej próby boju o ocalenie całego kraju.