Posadźmy Dęby Katyńskie w Sokołowie

Przyjdź 11 maja godz. 16:00 do Konkatedry w Sokołowie Podlaskim. Posadź z nami Dęby Pamięci o tych co oddali życie w Katyniu, Charkowie i Twerze, abyśmy mogli żyć. Oni tu mieszkali, mieli żony, dzieci, rodziny. W jednej chwili wszystko im zabrano.

W środę 11 maja powiat sokołowski uczestniczyć będzie w uroczystości sadzenia Dębów Pamięci w ramach programu „Katyń…ocalić od zapomnienia”. Wśród zaproszonych gości są rodziny pomordowanych, Rodziny Katyńskie, stowarzyszenie „Golgota Wschodu”, przedstawiciele sejmu i senatu, świat kultury, mediów i biznesu.
W tegorocznej uroczystości zostanie posadzonych 24 dęby, które wraz z dębami z zeszłorocznej akcji utworzą Aleję Pamięci. Posadzone zostaną również dwa dęby za parę prezydencką. Śp. Prezydent RP Lech Kaczyński był honorowym patronem akcji „Katyń…ocalić od zapomnienia”. Wśród sadzących instytucji są prawie wszystkie sokołowskie szkoły, Dom Kultury, instytucje kulturalne oraz przedstawiciele mecenasów uroczystości.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 16:00 Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza. Po niej nastąpi przejście w procesji na plac, gdzie zostaną posadzone dęby. Bardzo wymownym elementem uroczystości będzie symboliczne przekazanie światła pamięci przez pokolenia. Kombatanci AK przekażą płonące znicze młodzieży, a ta następnie dzieciom. Najmłodsze pokolenie Polaków położy znicze, przy posadzonych dębach.
Całe to wydarzenie da okazję do refleksji i zadumy nad losami Polski. Uroczystość zakończy się wartą honorową służb mundurowych oraz harcerzy.
Bardzo ważnym zwieńczeniem tworzenia Alei Pamięci w Sokołowie Podlaskim będzie publikacja (60-stronicowa książka) o zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze sokołowianach. Będzie ona bezpłatnie rozdawana na uroczystości dzięki wsparciu naszych mecenasów. Dla dzieci i młodzieży przygotowane zostały nalepki z motywem katyńskim.
Sadzenie dębów pamięci w Sokołowie Podlaskim jest zachętą do mówienia wszystkim, że o historii swojej Ojczyzny nie wolno nigdy zapomnieć.