Obchody 220 rocznicy Konstytucji 3 Maja

Złożenie kwiatów pod pomnikiem

Z okazji 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Sokołowie Podlaskim odbyły się specjalne uroczystości, podkreślające rangę tego wydarzenia i jego znaczenie w historii Polski.

O godz. 12.30 w sokołowskiej konkatedrze odprawiono się Msza Święta w intencji Ojczyzny, z udziałem pocztów sztandarowych, oficjalnych delegacji i Orkiestry Dętej OSP. Po nabożeństwie złożono kwiaty w miejscach pamięci: pod Pomnikiem AK, pod Pomnikiem Ks. Stanisława Brzóski oraz pod Pomnikiem Niepodległości.
O godz. 17.00 w Galerii SOK odbyło się spotkanie „Parlamentarzyści Ziemi Sokołowskiej”, z udziałem wszystkich żyjących posłów i senatorów wywodzących się z Sokołowa Podlaskiego i Powiatu Sokołowskiego. Przypomniano sylwetki nieżyjących parlamentarzystów oraz tych sprawujących swoje funkcje w okresie międzywojennym i w czasach I Rzeczpospolitej. W trakcie spotkania otwarto wystawę „Polska – tradycje parlamentaryzmu do 1791 roku”. Wystawa, której inicjatorką i organizatorką jest Pani Ewa Tomaszewska, była prezentowana w Parlamencie Europejskim w Brukseli w 2009 r. Ekspozycja ukazuje historię polskiej drogi do demokracji i budowy państwowości, a obejmuje okres od Statutów Wiślicko-Piotrkowskich, sankcjonujących poprzednie prawo zwyczajowe, po Konstytucję 3 Maja i utworzenie pierwszego ministerstwa oświaty – Komisji Edukacji Narodowej.