Odznaczenia „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”

30 czerwca w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się, zorganizowana przez Ambasadę Izraela w Polsce, ceremonia wręczenia medali i dyplomów honorowych czworgu polskim bohaterom, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Uhonorowani zostali:

ŚP. Franciszka i Hipolit Górscy, pochodzący z Sabni w powiecie sokołowskim, którzy w swoim domu ukrywali dwoje żydowskich dzieci, Irenę i Aarona Elsterów. Przed wojną rodzice Ireny i Aarona prowadzili w Sokołowie sklep mięsny przy ul. Rogowskiej. Poprosili Górskich, by zaopiekowali się ich córką – podczas likwidacji getta udało się też uciec i trafić do nich Aaronowi. W domu Górskich rodzeństwo ukrywało się aż do wejścia do miasta Rosjan. Swoją historię Aaron Elster, obecnie wicedyrektor Muzeum Holokaustu Stanu Illinois, opisał w książce „I still see her haunting eyes”. Odznaczenie odebrał z rąk ocalonego Grzegorz Witkowski, krewny bohaterów;

ŚP. Helena i Gabryel Szczebuńscy z Woźnik w powiecie łosickim, którzy pomagali ukrywać się czterem uciekinierom z getta w Łosicach. Odznaczenie wręczył krewnej bohaterów, Bronisławie Bazyluk, ocalony Edward (Eddie) Weinstein, były więzień obozu w Treblince, który swoje losy wojenne opisał w książce „17 dni w Treblince”.

Honorowy patronat nad uroczystością objął Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, Bogusław Karakula. Odznaczenia wręczał Wiceambasador i Radca ds. Politycznych Ambasady Izraela w Polsce, Yahel Vilan.

Więcej na www.sprawiedliwi.org.pl

Czytaj też: Aaron Elster – ocalony z Holocaustu