Relacja z obchodów Dni Sokołowa 2010

Właśnie zakończyły się Dni Sokołowa Podlaskiego, które od lat obchodzone są w ostatni weekend maja. Finałem tegorocznego święta był koncert plenerowy zorganizowany w sobotę 29 maja 2010 z udziałem znakomitego Zespołu Happysad, Marcina Dańca, Orkiestry Dni Naszych oraz zespołów folkowych i folklorystycznych.

Koncert poprzedził międzynarodowy festiwal Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne, spotkanie pt. „Bałkański Tygiel” oraz uroczystości upamiętniające pobyt w Sokołowie Podlaskim przed dwoma laty Prezydenta RP Pana Lecha Kaczyńskiego, a także przypominające rocznicę dwudziestolecia samorządu terytorialnego w Polsce.

Dni Sokołowa nie przypadkowo obchodzone są pod koniec maja. Ich termin wiąże się z jednym z najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w życiu naszego miasta, jakim była śmierć ks. Stanisława Brzóski na Rynku w Sokołowie Podlaskim. 23 maja 1865 roku Ksiądz Generał wraz ze swoim adiutantem Kazimierzem Wilczyńskim zostali straceni w obecności 10 tys. mieszkańców Sokołowa Podlaskiego za udział w Powstaniu Styczniowym. Upamiętniający ten dramat pomnik ustanowiony został 23 maja 1925 roku i odtąd to miejsce i ta data są dla Sokołowian niezwykle ważne.

W uznaniu zasług Prezydent RP Lech Kaczyński dwa lata temu odznaczył pośmiertnie Księdza Generała Orderem Orła Białego. Nadanie tak wysokiego odznaczenia ks. Brzósce, a także pobyt w naszym mieście tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem Prezydenta zostały upamiętnione specjalną tablicą. Jej odsłonięcie odbyło się w sobotę 29 maja 2010 r. W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści: Poseł RP Krzysztof Tchórzewski, Senator RP Waldemar Kraska, Burmistrz Bogusław Karakula oraz poprzedni włodarze miasta Pan Marek Olędzki i Pan Waldemar Witkowski, Radni Rady Miasta Sokołowa Podlaskiego obecnej i poprzednich kadencji, dyrektorzy instytucji samorządowych, zespoły folklorystyczne oraz mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego.

Po odsłonięciu i poświęceniu pamiątkowej tablicy zebrani udali się do Kościoła Księży Salezjanów, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji Miasta Sokołowa Podlaskiego. Nabożeństwu przewodniczyli ks. Prałat Andrzej Krupa oraz ks. Stanisław Stachal. Po mszy artyści i goście barwnym korowodem przeszli pod scenę plenerową przy ul. Piłsudskiego, gdzie rozpoczął sie koncert.

Koncert plenerowy podsumowujący kilkudniowe obchody Dni Sokołowa Podlaskiego rozpoczęli brawurowymi występami „Mali Sokołowianie”. Po krótkiej loterii Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim sceną zawładnął Pan Yapa, czyli niezawodny Krzysztof Janczarski. Dzieci ponad godzinę znakomicie się bawiły, brały udział w zabawach, konkursach, zdobywały nagrody.

W dalszej części koncertu na scenie pojawiły się zespoły folklorystyczne – uczestnicy IX Europejskich Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych. Piękne tańce, pieśni i muzyka zostały docenione i nagrodzone. Zespoły otrzymały nagrody ufundowane przez Burmistrza Sokołowa Podlaskiego, Starostę Powiatu Sokołowskiego i Dyrektora Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Punktem kulminacyjnym występów folklorystycznych był wspólny taniec dwóch zaprzyjaźnionych zespołów: „Molve” z Chorwacji i „Sokołowian” z Sokołowa Podlaskiego. Połączone grupy zaprezentowały tradycyjny taniec chorwacki z chusteczką, którego tancerze chorwaccy nauczyli „Sokołowian” w czasie warsztatów tanecznych w czwartek 27 maja 2010 r.

Wieczorem na scenie plenerowej zabrzmiały folkowe rytmy. Zagrały zespoły Caci Vorba i Orkiestra Dni Naszych, zachęcające publiczność do żywiołowej zabawy. Kiedy na scenie pojawił się Marcin Daniec na placu czekał na niego już tłum wielbicieli. Marcinek vel Góral nie zawiódł swoich fanów i rozbawił publiczność do łez. Nic dziwnego, że Sokołowianie nie chcieli puścić go ze sceny. Bisy trzeba było jednak skrócić, ponieważ czas biegł nieubłaganie, a program przewidywał jeszcze kilka atrakcji.

Tuż przed występem Zespołu Happysad na placu przed sceną wystąpił Teatr Ognia Meggido. Widowiskowe akrobacje i tance z żywym ogniem na kilkanaście minut odciągnęły uwagę widzów od sceny, gdzie montowała się ekipa Gwiazdy Wieczoru. Na Happysad młodzi mieszkańcy naszego miasta czekali bardzo długo, więc kiedy padła zapowiedź grupy ze Skarżyska – Kamiennej publiczność zareagowała bardzo żywiołowo. Koncert Zespołu Happysad był prawdziwym wydarzeniem artystycznym. Znakomita muzyka, ciekawe teksty i aranżacje, a przede wszystkim Artyści niezwykle profesjonalni, a przy tym skromni i bardzo sympatyczni wzbudzili podziw młodej widowni. Po koncercie długo trwało podpisywanie autografów i wspólne fotografowanie z fanami.

Koncert plenerowy zakończył się pokazem sztucznych ogni, jak zawsze bardzo widowiskowym. Publiczność pożegnał w imieniu Organizatorów Staszek Jaskułka, który jak co roku prowadził tę imprezę.

Organizatorami Dni Sokołowa Podlaskiego są: Miasto Sokołów Podlaski, Sokołowski Ośrodek Kultury, Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

Patronat medialny: Radio dla Ciebie, Tygodnik Siedlecki, Gazeta Ogłoszeniowa, Wieści Sokołowskie.

Sponsorzy: Sieć Sklepów TOPAZ – Pan Zbigniew Paczuski, SOKOŁÓW SA – Pan Bogusław Miszczuk, Firma SEGROMET – Pan Włodzimierz Barbachowski, Powiatowy Bank Spółdzielczy – Pan Piotr Żebrowski, Firma STALFA – Pan Zygmunt Butrym, Firma MIKST – Pan Jacek Stosio, Telefony Podlaskie – Pan Józef Fedorczak, Firma POLSERO – Pan Zbigniew Seroczyński, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska – Pan Sławomir Hardej, Firma JUREX – Pan Jerzy Krysiak, Firma ANIKA TRANS – Pan Krzysztof Strzała, Zakłady Mięsne ZAKRZEWSCY – Pan Dariusz Zakrzewski, Pan Janusz Zakrzewski, Firma ACZE – Pan Andrzej Czerkas, EUROBANK Oddział w Sokołowie Podlaskim, Piekarnia SMAK – Pan Jacek Molski.