Dęby Katyńskie w Sokołowie Podlaskim

15 czerwca 2010 roku, przy Konkatedrze pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, zostanie uczczona pamięć 10 osób z powiatu sokołowskiego poległych śmiercią męczeńską w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Bo tylko drzewa nad grobem

Stojące niby gromnice

Mogłyby liści szelestem

Wyszumieć tę tajemnicę

Z wiersza „Katyń” Mariana Hemara

Miejska akcja społeczna jest częścią ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Katyń – ocalić od zapomnienia”, której mottem są słowa Jana Pawła II: Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie.

Wszystkie działania programu „Katyń – ocalić od zapomnienia”, patronujących mu osób, instytucji są hołdem dla Polaków, których zbrodnicza śmierć, nieodwracalna nieobecność – w sposób trwały określiły charakter polskiej tożsamości, myśli narodowej, godności i honoru.

W skład Rady Programowej wchodzą między innymi: Instytut Pamięci Narodowej, Ordynat Polowy Wojska Polskiego, Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, Muzeum Niepodległości, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Centrum Kultury, Komendant Główny Straży Granicznej. Patronat honorowy należy do zmarłego śmiercią tragiczną Prezydenta Rzeczpospolitej.

Celem programu-akcji społecznej jest posadzenie 21 857 dębów. Jedno drzewo to jedno nazwisko z Listy Katyńskiej. Istotą jest oddanie hołdu, warta honorowa nieograniczona zapisem w żadnym kalendarzu – wieczna warta pamięci naszego narodu, także obywateli naszego miasta i okolic.

Posadzenie dębu jest symbolem trwałości pamięci historycznej w Polsce obywatelskiej, demokratycznej. Dąb jest znakiem wieczności, ale także: nieśmiertelności, triumfu, niepodległości, siły fizycznej i moralnej. Długowieczny dąb jest punktem orientacyjnym krajobrazu. Niech pojawienie się katyńskich dębów w naszym sokołowskim krajobrazie staje się, podczas każdego spojrzenia na nie, odnowieniem wiary w siłę, moc, stałość i potęgę polskiej inteligencji. Niech gałęzie sokołowskich dębów pomogą naszym poległym bohaterom powrócić do świata żywych.

Msza Święta w Konkatedrze rozpocznie się o godz. 18.00. Będzie poprzedzona okolicznościową kilkuminutową prezentacją słowno-muzyczną. O 19.30 – uroczystość sadzenia Dębów Pamięci przy Ołtarzu Papieskim (Apel Pamięci, Sztafeta Pokoleń, Warta Honorowa).

Niech nie zabraknie nikogo z tych, którym droga jest historia i przyszłość Ojczyzny.

Komitet Organizacyjny