Sokołów Podlaski i Ostrołęka na zakończenie wystawy PaT

22 lutego zakończyła się I Ogólnopolska Wystawa programu Profilaktyka a Teatr w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie. Aby uświetnić ten dzień, pojawili się tam dwaj liderzy PaT – miasta Ostrołęka i Sokołów Podlaski. Na czele delegacji z Sokołowa Podlaskiego stanęli Zastępca Burmistrza Miasta Jerzy Maksjan i Komendant Powiatowy Policji w Sokołowie Podlaskim insp. Wiesław Rogulski.

Przez półtora miesiąca prezentowały się na niej miasta związane z tym programem. Ekspozycja prezentowała 4 lata działalności podzielone na kilka działów: SPOŁECZNOŚĆ, PRZYSTANEK PaT, WSPÓŁPRACA, TEATR… Wystawę otworzył 18 stycznia Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Waldemar Jarczewski, zaś licznie zebranych gości przywitał gospodarz miejsca – Dyrektor Muzeum Pałac w Wilanowie Paweł Jaskanis.

Na zakończenie wystawy swoją działalność profilkatyczną zaprezentowały dwa giganty, Miasta Liderzy PaT – Sokołów Podlaski i Ostrołęka. Na czele delegacji z Sokołowa Podlaskiego stanął Zastępca Burmistrza Miasta Jerzy Maksjan oraz Komendant Powiatowy Policji insp. Wiesław Rogulski, jak również Pełnomocnik Burmistrza ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Elżbieta Świszczewska. W delegacji Ostrołęki znaleźli się wicestarosta Witold Pakieła, Przewodniczący Rady Miasta Dariusz Maciak, Zastępca KMP w Ostrołęce nadkom. Tadeusz Zdziarstek.

Oglądając wystawę ma się wrażenie, że dotyczy ona Sokołowa Podlaskiego. Praktycznie w każdym miejscu, można było zauważyć sokołowskie akcenty. Wyraźnie eksponowane było również działanie wywodzące się z Sokołowa Podlaskiego – Profilaktyka a Harcerstwo. Harcerze z VII Osiedlowego Szczepu Harcerskiego im. Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie również uczestniczyli w zakończeniu tej wystawy. Z tego szczepu uczestniczyła delegacja 91 SDH „TANIJAS” im. Macieja Aleksego Dawidowskiego Alka.

Podczas wystawy, codziennie prezentowały się miasta, natomiast na widowni zasiadało około stu uczniów warszawskich szkół ponadgimnazjalnych. W dniu zakończenia również pojawili się uczniowie, do których te prezentacje były kierowane.

W dniu zakończenia pojawili się również wyjątkowi goście. Wydział Profilaktyki i Współpracy ze Społeczeństwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentowali Adam Sowiński, Anna Jaźwińska i Aneta Wojtunik. Z komendy Głównej Policji na zakończenie wystawy przybyła Zastępca N-ka Wydziału Prezydialnego Gabinetu KGP kom. Małgorzata Karasińska oraz z Wydziału ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki nadkom. Anna Kuźnia.

Po prezentacji miasta Sokołowa Podlaskiego i działań profilaktycznych prowadzonych przez Ośrodek Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Oficer Prasowy KPP w Sokołowie Podl. asp. sztab. Sławomir Tomaszewski zaprezentował drogę miasta w programie PaT od momentu castingu do spektaklu „Blackout” i powstania 8. obsady przedstawienia. Następnie phm. Anna Hilaruk przybliżyła zebranym gościom ideę projektu „Profilaktyka a Harcerstwo” zainaugurowanego w Sokołowie Podlaskim w 2009 roku.

W kolejnej części prezentowała się Ostrołęka. Oprócz krótkiej prezentacji działań edukacyjnych i profilaktycznych miasta przedstawionej przez koordynatora programu PaT w Ostrołęce – sierż. Sylwestra Marczak goście mieli okazję zobaczyć również wystawę grupy fotograficznej, której opiekunem jest Michał Nerwiński.

W obszarze teatru profilaktycznego zaprezentowała się ostrołęcka grupa teatralna ALTERNATYWA ze spektaklem „Przebudzenie” w reż. Wojciecha Kraszewskiego. Premiera przedstawienie odbyła się 7 czerwca 2009 roku w Ostrołęckim Centrum Kultury.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, pozostali na wystawie goście, koordynatorzy i wolontariusze programu PaT mieli niepowtarzalna okazję poznać kurpiowski folklor dzięki występowi zespołu „Kurpsianka” z Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle. Kierownikiem grupy jest Paweł Łaszczych.

Ogólnopolska wystawa PaT trwała przez półtora miesiąca i zyskała sobie wiele pochlebnych opinii ze strony mediów i osób zwiedzających. Zaprezentowało się na niej 21 miast współpracujących z programem PaT. Młodzież z 47 warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych obejrzała 13 przedstawień i 2 filmy profilaktyczne. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 3.000 osób.

Oficer Prasowy

KPP w Sokołowie Podlaskim

asp.szt. Sławomir Tomaszewski