Wszystko o sokole czyli idea partnerstwa miast sokolich

Szlachetny, piękny, odważny sokół dał nazwę i znalazł się w herbie wielu miast w Europie. Falkenberg, Falkenstein, Falkenau, Montefalco, Monfalcone, Sokolov, czy Sokołów to tylko niektóre z nich.  Miasta wywodzące swą nazwę od sokoła należą do najstarszych w Europie. Powstały w okresie średniowiecza i są świadectwem wspólnego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.

Sokół w kręgu kultury zachodniej od wieków symbolizował stan rycerski, uosabiał idealny charakter rycerza i takie jego przymioty jak: szlachetność, pewność w dążeniu do celu, skromność, wznoszenie się ku rzeczom wyższym. Bogactwo i mądrość symbolu sokoła były jednakowo odczytywane we wszystkich krajach średniowiecznej Europy, stąd taka popularność w nazewnictwie i heraldyce. Również sokolnictwo w okresie średniowiecza odgrywało bardzo ważną rolę, nie tylko jako szlachetna forma sztuki polowania, ale też  istotny element kultury średniowiecznej. Polowanie z sokołem znane było w całej Europie, choć przynależne tylko i wyłącznie stanowi rycerskiemu. Sokolnictwo obwarowane było wieloma zwyczajami i zasadami, co budziło ciekawość i szacunek tak uprawiających tę sztukę, jak i ją podziwiających.

Uniwersalna symbolika sokoła i popularność sokolnictwa zadecydowały o wykorzystaniu symbolu w nazewnictwie i heraldyce miast. Nie ma właściwie kraju w Europie, w którym nie byłoby takiego miasta. Wspólnota nazwy i herbu jest dobrym pretekstem do nawiązania bliskiej współpracy miast, zwłaszcza że przy bliższym poznaniu widać, iż nie są to jedyne wspólne elementy. Sięgająca kilku wieków wstecz historia, świadomość bogactwa dziedzictwa kulturowego poszczególnych miast w kontekście tradycji europejskich oraz wykorzystanie tych walorów dla zrównoważonego rozwoju miast „sokolich” współcześnie, to cechy wspólne, które łączą Sokołów Podlaski, Sokołów Małopolski, włoskie Montefalco i czeski Sokolov. To także solidna podstawa do budowania partnerstwa tych miast w celu nawiązania przyjaźni i zaangażowania w integrację europejską poprzez aktywne uczestnictwo ich obywateli. Poznanie, wymiana doświadczeń i współpraca na różnych płaszczyznach są o wiele ciekawsze, a także dają lepsze i trwalsze efekty, jeżeli dotyczą partnerów, których łączy wspólnota zainteresowań i uwarunkowań. Dlatego właśnie przedstawiciele tych miast spotkają się na początku września w Sokołowie Podlaskim, w ramach projektu „Partnerstwo Europejskich Miast Sokolich”.

W legendach dotyczących powstania Sokołowa Podlaskiego pojawia się oczywiście sokół, który podobno szczególnie upodobał sobie nadbużańskie puszcze jako swoje siedliska. Od sokoła skromny gród nad Cetynią wziął nazwę, a i w symbolice miejskiej pojawił się dość wcześnie, o czym świadczy pieczęć miejska z połowy XVIII wieku z jego wizerunkiem. Realizacja wszechstronnego projektu „Partnerstwo Europejskich Miast Sokolich” pozwoli nie tylko na nawiązanie partnerskiej współpracy pomiędzy miastami, ale da również możliwość zaprezentowania szerokiej publiczności wszelkich informacji na temat sokoła. Szczególną okazją do poznania szlachetnego ptaka będzie sesja popularnonaukowa „Sokół w przyrodzie i w kulturze”. W programie sesji znajdzie się m.in. wykład prof. Mariusza Karpowicza na temat sokoła jako symbolu w kulturze i w sztuce, prelekcja o populacji sokołów w Europie dawniej i dziś w nawiązaniu do problemów ekologicznych, w wykonaniu Sławomira Sielickiego – przedstawiciela Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, wykład Piotra Zadwornego o tradycjach sokolnictwa w Europie, pokaz ptaków na placu przed budynkiem SOK.
Sesja odbędzie się 3 września 2009 r. o godz. 15.00 w sali widowiskowej SOK .

Nie zabraknie także artystycznej opowieści o sokole, którą przygotują młodzi artyści z Sokołowa Podlaskiego i Sokolova czeskiego w czasie warsztatów artystycznych, które odbędą się w dniach 3 i 4 września 2009 r. Wspólnie z aktorami Teatru „Makata” i Teatru Ognia „Megiddo” młodzież opracuje paradę uliczną i happening pt. „W kręgu Sokoła”. Dzieło obejrzeć będzie można w sobotę 5 września o godz. 16.00. Parada wyruszy spod Sokołowskiego Ośrodka Kultury, przejdzie ulicą Wolności i Piłsudskiego do sceny plenerowej, gdzie zakończy się spektaklem plenerowym. Taki właśnie będzie wstęp do DOORS OPEN FESTIWAL, na którym zagrają znakomite polskie kapele: Komety, Farben Lehre, Vavamuffin i Feel oraz znany sokołowski zespół Voodkatonic. Późnym wieczorem wystąpi także Teatr Ognia „Megiddo” z pasjonującym spektaklem, pełnym efektów specjalnych.

Poniżej podajemy szczegółowy program całego projektu „Partnerstwo Europejskich Miast Sokolich”:

02. 09. 09 (środa)

 • przyjazd oficjalnych delegacji do Sokołowa Podlaskiego;


03. 09. 09 (czwartek)

 • 8.30-13.30 – warsztaty artystyczne z udziałem młodzieży z Sokołowa Podlaskiego i z czeskiego Sokolova oraz Teatru „Makata”;
 • 10.00 godz. – Forum Integracyjne Miast Sokolich w Sz.P. Nr 1, prezentacje delegacji, prezentacje multimedialne poszczególnych miast: Sokołowa Podlaskiego, Sokolova, Montefalco, Sokołowa Małopolskiego;
 • 15.00 – 17.00 godz. – „Sokół w przyrodzie i w kulturze” – sesja popularnonaukowa w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury. W programie wykład prof. Mariusza Karpowicza na temat symbolu sokoła w kulturze i w sztuce, wystąpienie przedstawiciela Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” na temat sokoła jako ginącego gatunku, prelekcja na temat tradycji sokolnictwa w Europie i prezentacja ptaków w wykonaniu Piotra Zadwornego (sala widowiskowa i plac przed SOK).
  Dalszy ciąg warsztatów artystycznych.

04. 09. 09 (piątek)

 • 08.30-13.30 – warsztaty artystyczne;
 • 10.00-13.00 – c.d. Forum Integracyjnego Miast Sokolich;
 • 10.00-12.00 – prezentacja możliwości realizacji projektów w ramach programów unijnych przez miasta partnerskie i innych partnerów zagranicznych w wykonaniu ekspertów zewnętrznych;
 • 12.00-13.00 – prezentacje wybranych firm sokołowskich;
 • 14.00-16.00 – zwiedzanie miasta, wizyta w wybranych firmach, Park Ogińskiego, basen;
 • 17.00 – Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Sokołowa Podlaskiego w sali widowiskowej SOK;
  Krótkie prezentacje miast ( 3 minuty), podpisanie deklaracji partnerstwa, wręczenie Nagród Rady Miejskiej „Sokół”, koncert ZPiT „Sokołowian” i zespołu czeskiego (taniec nowoczesny);

05. 09.09 (sobota)

 • w godzinach porannych przygotowania do happeningu;
 • godz.11.00 – Forum Integracyjne Miast Sokolich c.d. – dyskusja o formach przyszłej współpracy, zakończenie Forum;
 • 16.00 – parada i happening „W kręgu Sokoła”, DOORS OPEN FESTIWAL – koncert finałowy
 • 17.00 – Komety
 • 18.10 – Farben Lehre
 • 19.40 – Vavamuffin
 • 21.10 – Vodkatonic
 • 21. 50 – Teatr Ognia „Megiddo”
 • 22.20 – Feel
 • ok. godz. 00:00 – zakończenie imprezy.