VIII Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne

W dniach 28-30 maja 2009 odbyły się w Sokołowie VIII Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne. Uczestniczyły w nich zespoły z Rosji, Białorusi, Armenii, Nepalu i Polski.

Zespoły prezentowały się na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Koncert finałowy, w sobotę, 30 maja rozpoczął się Mszą Św. w kościele Św. Jana Bosko, po której korowód uczestników przeszedł ulicami miasta pod scenę plenerową.

Motywem przewodnim tegorocznych spotkań był Kaukaz. Odbyły się Młodzieżowe Warsztaty Międzykulturowe, poświęcone tańcom gruzińskim, sesja popularnonaukowa i warsztaty kaligrafii „Kaukaz – Rubieże Europy”, a także otwarcie wystawy fotograficznej p.t. „SAKARTWELO, znaczy Gruzja…” z opowieściami o Kaukazie, tradycjach stołu i wina gruzińskiego, tańcami ormiańskimi i gruzińskimi.

W koncercie finałowym uczestniczyli m.in. p. Vladimir Sadovski, Radca Ambasady Gruzji w Polsce pan Vladimir Sadovski i p. Tatiana Sziriszkowa, Minister Kultury Obwodu Moskiewskiego. Po występach zespołów folklorystycznych na scenie plenerowej przy Piłsudskiego wystąpili: zespoły folkowe Zumba i Samokhin Band, kabaret „Neonówka”, Iwona Węgrowska i zespołu „Sami”.