III Forum Integracyjne Sokołów – Dubno

W dniach 5-6 września odbyło się III Forum Integracyjne Sokołów Podlaski – Dubno. Imprezie, jak co roku, towarzyszył Piknik Integracyjny, który gościł w naszym mieście po raz dziewiąty. Gwiazdą Wieczoru był zespół „Zakopower”.

W piątek, 5 września, w Szkole Podstawowej Nr 1 rozpoczęły się Transgraniczne Szkolenia – spotkania panelowe przedsiębiorców, samorządów, organizacji społecznych z Sokołowa Podlaskiego i Dubna.

Zaś najmłodsi nasi Goście z Dubna mieli możliwość zwiedzenia Zamku w Liwie, zapoznania się z jego historią i tajemnicą legendy Żółtej Damy. Potem udali się do Wioski Indiańskiej w Borzychach. Tam czekali na nich już Indianie, którzy opowiedzieli na czym polega ich codzienne życie i wspólnie z dziećmi śpiewali indiańskie pieśni tańcząc przy nich. Nie zabrakło także malowania twarzy, polowania na bizony, przeprawę przez rzekę, jaskinię niedźwiedzia, strzelania z łuku. Dzień zakończył się dyskoteką. Najmłodsi nasi Goście mimo tylu atrakcji mieli jeszcze tyle sił na taniec.

W sobotę, 6 września, od godz. 10.00 do 13.00 w Ośrodku Sportu i Rekreacji odbyły się zawody sportowe. Turniej piłki nożnej, bieg na 60 m kobiet, skok w dal z miejsca mężczyzn, rzut piłką lekarską kobiet i mężczyzn, wyścig na wózkach inwalidzkich 100 m to zmagania sportowe w których udział wzięły osoby niepełnosprawne oraz Domy Pomocy Społecznej.

Impreza od godziny 15.00 do godz. 23.00 przeniosła się do sceny plenerowej przy ul. Piłsudskiego. Wystąpiły zespoły amatorskie z Domów Pomocy Społecznej, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim oraz zespoły z Sokołowskiego Ośrodka Kultury: „Seniorynki”, Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, „Studio Piosenki”, Formacja Tańca Towarzyskiego a także Grzegorz Fiołkowski, wielokrotny uczestnik festiwalu organizowanego przez Fundację Anny Dymnej.

Goście z Olsztyna tworzący Kabaret „Kaczki z Nowej Paczki” zapewnił program tak dla dzieci jak i dla dorosłych. Nie zabrakło dla najmłodszych konkursów, zagadek, które były potem nagradzane.

Zespół taneczny „Ukrainoczka” z miasta partnerskiego Dubno na Ukrainie zaprezentował nam tańce ludowe, współczesne oraz taniec specjalnie przygotowany dla sokołowskiej publiczności „Taniec Kadetów”

O godzinie 17.00 Burmistrz Miasta Pan Bogusław Karakula powitał przybyłych Gości oraz wręczył nagrody artystom i sportowcom niepełnosprawnym.

O godzinie 20.00 wystąpił ze swoim kabaretowym programem znany nam wszystkim Grzegorz Halama Oklasky. Obecnie z Jarosławem Jarosem przedstawia nowy program „Żule i bandziory”. Wykreował parodystyczną postać „mało inteligentnego” Pana Józka – hodowcy drobiu z Chociul, który bardzo chętnie udziela się we wszelkich „wywiadach”.

Na zakończenie tegorocznego III Forum Integracyjnego oraz IX Pikniku Integracyjnego zagrał dla zaproszonych Gości oraz sokołowskiej publiczności zespół Zakopower. Zakopower to zespół muzyczny założony przez skrzypka Sebastiana Karpiela-Bułeckę. Ich debiutancka płyta Music Hal to połączenie tradycyjnych góralskich melodii i nowoczesnej klubowej muzyki, producentem tej płyty był Mateusz Pospieszalski. Nazwa zespołu nawiązuje do miasta Zakopane, z którego pochodzi lider zespołu.

Liderem zespołu jest Sebastian Karpiel, oprócz niego Zakopower tworzą Wojciech Topa, Bartek Kudasik, Józef Chyc-Scepon, Piotr Rychlec, Michał Trąbski i Łukasz Moskal.

Warto także wspomnieć, że zespół Zakopower osiągnął wielki sukces, zdobywając nagrodę jury oraz zgarniając nagrodę Superpremiery w łącznym głosowaniu jury i publiczności w konkursie premier na 45 Festiwalu Opolskim. To drugie już, po Fryderyku fantastyczne wyróżnienie dla tego zespołu w tym roku.

I tak oto zakończyło się Forum Integracyjne, które co roku gromadzi przedsiębiorców z miasta partnerskiego Dubno oraz z Sokołowa Podlaskiego na swych panelowych spotkaniach a także Piknik Integracyjny dzięki, któremu osoby niepełnosprawne integrują się z osobami zdrowymi. Idea takich spotkań jest bardzo dobra i oby tak dalej rozwijała się z pożytkiem dla nas wszystkich.