Rajd szlakiem Księdza Brzóski

Krasnodęby Sypytki były celem przejazdów na rowerach młodych Sokołowian. Rajdem cykliści upamiętnili postać księdza – generała Stanisława Brzóski ( 1834 – 1865 ), przywódcy Powstania Styczniowego, uhonorowanego pośmiertnie w Sokołowie Podlaskim w dniu 29 maja 2008 r. – w przeddzień ich wyprawy rowerowej – przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej najwyższym odznaczeniem – Orderem Orła Białego.

Młodzi Sokołowianie swoimi przejazdami na rowerach uczcili pamięć bohatera Powstania Styczniowego księdza – generała Stanisława Brzóski, odwiedzając Miejsce Pamięci w Krasnodębach Sypytkach.

W dniu 29 maja 2008 r. – w przeddzień wyprawy rowerowej młodych Sokołowian – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z zasłużonymi i przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczonymi osobistościami Kościoła Katolickiego, sercem i duchem związanymi z Ziemią Podlaską – tutaj krzewiącymi idee miłości i przyjaźni – złożyli hołd księdzu – generałowi Stanisławowi Brzósce, Synowi Ziemi Podlaskiej.

Wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Sokołowie Podlaskim dała wyraz poczuciu takiemu że postać księdza – generała Stanisława Brzóski stanowi przykład w jaki sposób należy angażować się na rzecz wolności i prawa do samostanowienia.

W różnych okresach zmagań o wolność następcy księdza – generała Stanisława Brzóski brali przykład z heroicznej walki przywódcy Powstania Styczniowego.

Wielu z nich wzorem księdza – generała Stanisława Brzóski oddało swoje życie w imię szczytnych ideałów, lecz tylko z rzadka istnieją namacalne dowody ich heroicznej walki w postaci miejsc ich Wiecznego Spoczynku. Imion herosów wiernych idei wolnościowej nie sposób jest ani znać ani wyliczyć. Są to bohaterowie bezimienni, nie mający grobu na którym widniałaby tabliczka z imieniem, nazwiskiem i z przypisem dotyczącym okoliczności w jakich oddali życie za wolność, prawdę i za sprawiedliwość. Tym cenniejsza jest Ich zasługa na polu walki wolnościowej.

Jedno z nielicznych miejsc pochówku bohaterów powojennej Polski znajduje się w Rozbitym Kamieniu. Grób ten to symbol walki z reżimem komunistycznym w latach 1944 – 1956. Inskrypcja nagrobna brzmi: Ś P Roman Bieliński. Oficer Armii Podziemnej Narodowych Sił Zbrojnych Student Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, zamordowany przez komunistów 28 lutego 1946 r. Żył lat 28. Cześć Jego Pamięci. Rodzice i bracia.