Apel ministra środowiska Jana Szyszko o dokarmianie zwierząt

W związku z utrzymującymi się niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – niskimi temperaturami oraz grubą, zamarzniętą pokrywą śnieżną, utrudniającą zwierzętom dostęp do pokarmu, apeluję do wszystkich, dzieci i dorosłych, szkół i organizacji pozarządowych, a także pozostałych podmiotów, o zimowe dokarmianie zwierzyny w lasach i na polach oraz ptaków w miastach.

Ciężka zima wpływa niekorzystnie na kondycję zwierząt, dlatego wszyscy powinniśmy włączyć się w ich ochronę poprzez podjęcie takich działań. Należy przy tym pamiętać, aby być konsekwentnym i kontynuować dokarmianie aż do poprawy warunków bytowania zwierzyny. Śmiertelnie niebezpieczne dla zwierząt są opady deszczu i następujące po nich dni chłodne, które wyziębiają organizm. Przy tak zmiennej pogodzie warto dokarmiać zwierzęta aż do pierwszych dni przedwiośnia.

O porady w sprawie sposobów dokarmiania proponuję zwracać się do Polskiego Związku Łowieckiego, jednostek Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, a także organizacji pozarządowych, których statutowym celem jest ochrona przyrody.

POMÓŻMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ!

Minister Środowiska

prof. Jan Szyszko