Rehabilitacja w NZOZ „Omega”

Od 1 lipca b.r. mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego i okolicznych miejscowości mogą korzystać z bardziej rozszerzonych usług medycznych w NZOZ „Omega” Państwa Zofii i Stanisława Murawskich. 27 czerwca właściciele oddali do użytku pomieszczenia na piętrze, przeznaczone na diagnostykę i rehabilitację.

Gustownie urządzone wnętrza, wyposażone w wysokiej klasy sprzęt rehabilitacyjny i diagnostyczny, będą służyć także osobom na wózkach, bowiem na piętro można wjechać luksusową windą.

(…)

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Omega” działa na terenie Sokołowa od lipca 2000 r. Początkowo mieścił się w piwnicy Urzędu Skarbowego, ale – jak podkreśla właścicielka lek. med. Eugenia Zofia Murawska – tamten lokal nie dawał żadnych możliwości rozwoju. W maju 2001 r. ruszyły prace budowlane i już w listopadzie 2002 r. do użytku został oddany nowy, przestronny budynek przychodni.

Potrzeby pacjentów

Podstawowa opieka zdrowotna, którą głównie zajmuje się „Omega”, stale się rozwija. – Zaczynaliśmy od ponad dwóch tysięcy pacjentów, teraz ta liczba znacznie wzrosła i cały czas zapisują się nowi pacjenci. Głównie są to osoby z Sokołowa i gminy Sokołów, ale przyjeżdżają także osoby z innych gmin naszego powiatu – mówi Zofia Murawska lekarz chorób wewnętrznych, specjalista medycyny rodzinnej.

– Stwierdziliśmy, że podstawowa opieka zdrowotna to trochę za mało. Potrzeby pacjentów są o wiele większe. Aby wszystko było sprawnie zorganizowane, zaadaptowaliśmy piętro przychodni na gabinety specjalistyczne i gabinety rehabilitacyjne – dodaje doktor Murawska i zwraca uwagę na windę, która umożliwi pacjentom wjazd na górę.

Nowa oferta

Tym samym znacznie poszerza się i tak już bogata oferta usług medycznych świadczonych w „Omedze”. Do tej pory, poza lekarzami chorób wewnętrznych, w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia lub prywatnie przyjmowali tu: pediatra, alergolog, laryngolog, chirurg, dermatolog, neurolog, reumatolog, urolog, psychiatra, ortopeda i endokrynolog.

W oddanym do użytku piętrze przychodni swoje gabinety będą mieli także ginekolog, kardiolog, diabetolog i pulmonolog. Diabetolog i kardiolog mają przyjmować pacjentów zapisanych do NZOZ „Omega” bezpłatnie.

Od lipca ruszy także rehabilitacja dla pacjentów „Omegi”. – Potrzeby są duże. Jak patrzymy, nawet osoby dwudziestokilkuletnie zgłaszają się do nas z bólem kręgosłupa i wymagają rehabilitacji. Nie powinni czekać na nią miesiącami. Chcemy, by wszystko przebiegało szybko i sprawnie – zaznacza doktor Murawska.

– Na razie rehabilitacja będzie za niewielką odpłatnością, ale złożymy ofertę do NFZ z głównym naciskiem na rehabilitację, by w jak najszerszym zakresie od nowego roku obsługiwać bezpłatnie naszych pacjentów. Ponadto będziemy składać oferty na poradnie kardiologiczną, diabetologiczną, pulmonologiczną i wszystkie poradnie specjalistyczne, które są dostępne – dodaje.

Poza aparatami do elektroterapii, terapii ultradźwiękowej, laseroterapii i magnetoterapii, które posłużą do rehabilitacji, przychodnię wyposażono w specjalistyczne USG do wykonywania badań tarczycy, jamy brzusznej, naczyń żylnych i tętniczych. A także w echo serca z kolorowym dopplerem i głowicę ginekologiczną do USG ginekologicznego.

Słowa uznania

Uroczyste otwarcie nowej części przychodni odbyło się w poniedziałek. – Gratuluję, jest to dowód na to, że lekarze poszukują takich rozwiązań, które zwiększą dostępność pacjentów do służby zdrowia – podkreślił Stanisław Szepietowski kierownik siedleckiej delegatury Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Głos zabrał także wiceburmistrz Jerzy Maksjan, który przypomniał, że nie tak dawno było pierwsze otwarcie nowego budynku przychodni. – Nie minęło wiele czasu, a spotykamy się ponownie. Świadczy to o rozwoju i prężności firmy i o tym, że jej właściciele ciągle poszukują nowych wyzwań. Mniej więcej rok temu rada miasta wręczyła właścicielce firmy nagrodę „Sokoła” w kategorii przedsiębiorca roku i muszę powiedzieć, że wybór kapituły był trafny, na co wskazuje nasza dzisiejsza uroczystość – podkreślił Jerzy Maksjan.

KATARZYNA BUKOWICKA

„Życie Sokołowa”

Numer 151 z 1 lipca 2005 r.